Skip to main content
Vademecum onkologii dziecięcej
monkey

Vademecum onkologii dziecięcej

Vademecum łac. vade mecum, czyli pójdź za mną.

To pierwsza na rynku kompleksowa publikacja przeznaczona dla rodziców dzieci onkologicznych. To kreatywne zadania i zabawy, ale i ćwiczenia na komunikację. To merytoryczne wsparcie tych, którzy towarzyszą najmłodszym w walce z nowotworem. To wreszcie poradnik, który – dzięki specjalistycznej wiedzy, kreatywnym zadaniom, ale i praktycznym wskazówkom – pomoże przejść trudny etap zmagania się z chorobą i urozmaicić pobyt w szpitalu. 

Inspiracją do przygotowania publikacji byli rodzice naszych małych podopiecznych. To właśnie oni utwierdzili nas w przekonaniu, że pozycja dotycząca gier i zabaw z komunikacji interpersonalnej jest potrzebna i będzie wsparciem dla opiekunów w trakcie terapii onkologicznej.

Dlaczego warto? Dla kogo?

Przekazujemy w Państwa ręce pierwszy tom z cyklu “Vademecum onkologii dziecięcej”. To zbiór gier i zabaw przygotowany z myślą o dzieciach zmagających się z chorobami nowotworowymi. Oddajemy  publikację, która jest źródłem inspiracji i pomaga sprawić, by dzieciństwo Waszych pociech było radośniejsze, mimo ciężkiej choroby. Książka została przygotowana tak, by można było znaleźć w niej jak najbardziej różnorodne pomysły na wspólną zabawę – jest to świetny sposób na nudę dla dzieci!

Na pozór gry i zabawy mało pasują do ponurej diagnozy choroby nowotworowej. W rzeczywistości – co potwierdzają współautorzy naszego przewodnika – to właśnie utrzymanie w ryzach pogody ducha daje ogromne wsparcie psychofizyczne nie tylko opiekunom, ale przede wszystkim małym pacjentom. Zbiór stawia na pozytywną komunikację z dzieckiem. Zobacz fragment publikacji.

Dlaczego warto? Dla kogo?

Publikacja została przygotowana z myślą o chorujących onkologicznie dzieciach. Zbiór stanowi 90 gier i zabaw  wszystkie uwzględniają trudne warunki szpitalne.

Propozycje edukacyjnych gier dla dzieci i zabaw na kreatywność zostały przygotowane w podziale na grupy wiekowe, a część z nich opatrzona jest komentarzem opisującym ich terapeutyczny wpływ na małego pacjenta.

Wiek dziecka
  • 1-5 lat
  • 6-10 lat
  • 11-13 lat

Każda grupa wiekowa została oznaczona innym kolorem. Dzięki takiemu rozwiązaniu, intuicyjne staje się odnalezienie interesującej sekcji.

Kategoria zabaw
  • aktywność fizyczna
  • język
  • języki obce
  • myślenie logiczne
  • myślenie strategiczne
  • sztuka
  • matematyka
  • przyroda
  • wiedza o sobie
  • wiedza o świecie
  • zmysły
Szacunkowy czas jej trwania
  • 5-10 min
  • 10-15 min
  • 15-30 min
  • 30-60 min
Liczba uczestników
  • 1 uczestnik
  • 2-3 uczestników
  • 4-5 uczestników
  • 6 uczestników

Autorzy

W proces powstania I tomu “Vademecum onkologii dziecięcej” zaangażowani byli:

Jerzy Stuhr f1784bc7 kopia

prof. Jerzy Stuhr

Ceniony aktor filmowy i teatralny, reżyser i nauczyciel akademicki, współzałożyciel Stowarzyszenia Wspierania Onkologii UNICORN, które uruchomiło pierwsze w Polsce stacjonarne Centrum Psychoonkologii w Krakowie. Odznaczony Orderem Uśmiechu. Prof. Jerzy Stuhr wspierał projekty realizowane przez Fundację Urtica Dzieciom.

dr hab. n. med. Marzena Samardakiewicz

Psychoonkolog dziecięcy

Specjalista psycholog kliniczny, certyfikowany psychoonkolog, adiunkt w Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, kierownik Zakładu Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, konsultant PTP w zakresie psychologii klinicznej dziecka chorego somatycznie, przewodnicząca Polskiej Pediatrycznej Grupy Psychoonkologów Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego, współautorka książek, monografii i artykułów naukowych z zakresu opieki psychologicznej nad dzieckiem leczonym z powodu choroby nowotworowej.

mgr Maria Rudnicka

Pedagog

Doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego w zakresie językoznawstwa, ukończyła studia filologiczne oraz pedagogiczne. Pracuje jako redaktor i korektor (m.in. „Wrocławski Rocznik Historii Mówionej”, publikacja dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej pt. „Edukacja globalna dzieci zmienia nasz świat. Scenariusze zajęć do edukacji globalnej w przedszkolu”, różnorodne prace naukowe), uczy języka polskiego jako obcego.

logo urtica dzieciom white

Co mówią rodzice naszych małych podopiecznych?

Zabawy dla dzieci pozwalają pacjentom onkologicznym poczuć się po prostu dzieckiem. I choć ich codzienność stanowią szpitalne mury, nie czują się inne, a tym bardziej gorsze od swoich rówieśników.

Joanna Kuncajtis, mama Kornelii, 9 lat

Gry i fajne zabawy oraz ćwiczenia rozwijające kreatywność są niezwykle istotne w trakcie terapii onkologicznej – to one pozwalają zapomnieć o chorobie i są prawdziwą odskocznią od szpitalnej rzeczywistości. To świetny sposób na nudę dla dzieci w wieku 11 lat.

Ewa Saraban, mama Tobiasza, 11 lat

Z perspektywy czasu widzę, że chwile przeznaczone na zabawę i kreatywne zadania są ważne nie tylko dla dziecka, ale również dla rodzica, który na czas takiej aktywności wychodzi ze świata wyznaczanego przez badania czy planowane zabiegi, zapominając o szpitalnej codzienności.

Ewa Drużbalska-Kopka, mama Oli, 10 lat

Z sentymentem wspominamy tatę i synka, którzy na oddział onkologiczny przyjechali z płetwami do nurkowania i mieli z nich naprawdę wielki pożytek. Wszystkie pomysły, które powodują uśmiech na twarzy dziecka w tym trudnym dla niego czasie, są dobre.

Magdalena Suchanek, mama Mai, 15 lat

Patronaty publikacji

Patronat honorowy

Patronat medialny


Newsletter

Zapisz się do Newslettera, żeby być na bieżąco
ze sztuką pomagania.