Skip to main content

Jak odliczyć darowiznę na rzecz fundacji od podatku?

odliczanie darowizny

Działalność charytatywna i wsparcie organizacji non-profit odgrywa istotną rolę w społeczeństwie. Pozwala pomagać osobom, których dotknęły choroby lub nieszczęśliwe przypadki losowe w życiu. W Polsce istnieje wiele fundacji, które prowadzą różnorodne projekty społeczne, edukacyjne i charytatywne. Niektóre są szeroko znane w całym kraju, inne z trudem przebijają do świadomości mieszkańców większych i mniejszych miejscowości. Warto wspierać działania fundacji, aby nieść realną pomoc. Dodatkową korzyścią jest możliwość zmniejszenia swoich zobowiązań fiskalnych. Jak odliczyć darowiznę od podatku?

Darowizna dla organizacji pożytku publicznego

Aby móc skorzystać z ulgi podatkowej, warto przekazać darowiznę na rzecz organizacji pożytku publicznego. Takie organizacje spełniają kryteria określone w przepisach prawa, a darczyńcy mogą odliczyć przekazaną kwotę od podatku dochodowego. Wśród najważniejszych cech fundacji warto wymienić działalność non profit, co oznacza, że środki finansowe uzyskane przez organizację pożytku publicznego są wydawane w ramach realizacji celów statutowych.

Sprawdzenie wiarygodności wybranej organizacji

Przed dokonaniem darowizny na OPP sprawdźmy, czy wybrana fundacja jest rzeczywiście zarejestrowana jako organizacja pożytku publicznego. Informacje na ten temat dostępne są na stronie Ministerstwa Finansów, a w szczególności na Portalu Podatkowym dostępnym pod adresem podatki.gov.pl. Wyszukiwanie jest możliwe według kilku kryteriów – możemy posłużyć się nazwą organizacji, jej adresem lub numerem KRS, który przeczytaliśmy, na przykład na ulotce znalezionej w skrzynce pocztowej.

Dokonanie darowizny, czyli wpłata środków

Darowiznę można przekazać na różne sposoby, Może być to gotówka, przelew bankowy lub nawet dary rzeczowe. W każdym przypadku bardzo istotną kwestią jest konieczność zachowania dowodów potwierdzających dokonanie darowizny. Powinny one jednoznacznie wskazywać przekazaną kwotę środków oraz organizację. Wystarczającymi dokumentami są, między innymi, potwierdzenia przelewów lub zaświadczenia od organizacji charytatywnej potwierdzające odebranie darowizny.

Kwota odliczenia od podatku PIT oraz CIT

Powstaje naturalne pytanie – jak odliczyć darowiznę w praktyce? Najważniejszą sprawą dla podatnika jest kwota, o jaką można pomniejszyć należny podatek. Dlatego należy wiedzieć, że wysokość kwoty, jaką można odliczyć od podatku, zależy od kilku czynników, w tym od dochodu darczyńcy oraz od formy złożenia deklaracji podatkowej. Kwota odliczenia może wynosić do 6% podatku PIT lub 10% dochodu w przypadku osoby prawnej, którą obowiązuje podatek CIT. Można też przekazać 1,5% podatku dla fundacji z rozliczenia rocznego, który zastąpił 1% podatku dla OPP na corocznej deklaracji PIT.

Sposób wypełnienia deklaracji podatkowej

Aby skorzystać z ulgi podatkowej, trzeba prawidłowo wypełnić deklarację podatkową. W odpowiednim miejscu należy wpisać kwotę darowizny oraz podać informacje dotyczące organizacji, na rzecz której zostały przekazane pieniądze. Odliczenia są dokonywane na podstawie formularzy PIT-37, PIT-36 oraz PIT-28. Do zeznania podatkowego należy dodać załącznik PIT/0, a więc informację o odliczeniach od dochodu i od podatku. Łączną kwotę odliczanych darowizn należy wpisać w części B, w pozycji 11 lub 12. W sekcji D.1 podajemy natomiast dane organizacji, którą wybraliśmy.

Dokumenty potwierdzające darowiznę

Podczas rozliczania podatku warto mieć dokumenty potwierdzające dokonanie darowizny na OPP. Może to być zaświadczenie od fundacji, potwierdzenie przelewu bankowego lub inne dowody, które mogą stanowić podstawę do ewentualnej kontroli ze strony Urzędu Skarbowego. Bez udokumentowania darowizny możemy być narażeni na dotkliwe kary finansowe, których wysokość jest uzależniona od kwoty podatku, która została odliczona bezpodstawnie.

Świadomość przepisów podatkowych

Bez względu na kwotę darowizny i wybraną organizację pożytku publicznego, zanim przekażemy środki pieniężne lub rzeczowe, należy szczegółowo zaznajomić się z obowiązującymi przepisami podatkowymi. Warunki odliczenia darowizn mogą ulegać zmianom, dlatego warto być na bieżąco z informacjami. W ten sposób będziemy pewni, że nie popełniamy żadnego błędu, a w przypadku wątpliwości, dane będzie można szybko zweryfikować.

Urtica Dzieciom – fundacja dla małych pacjentów

Jako Urtica Dzieciom jesteśmy jedną z prężnie działających fundacji w naszym kraju. Zostaliśmy powołani do życia w 2017 roku, jako osobna inicjatywa największego dystrybutora leków działającego na rynku szpitalnym. Urtica Dzieciom to fundacja dla dzieci chorych na raka, która prowadzi działania edukacyjne, zdrowotne i charytatywne. Z jej pomocy korzysta wiele oddziałów onkologicznych, a także hematologicznych, które ratują zdrowie i życie małych pacjentów.

Odliczenie podatkowe z tytułu darowizny to nie tylko wsparcie dla potrzebujących, ale również korzyść finansowa dla darczyńcy. Dlatego przekazywanie środków pieniężnych dla fundacji jest w Polsce coraz bardziej popularne. Pamiętajmy jednak o przestrzeganiu przepisów podatkowych i zbieraniu niezbędnych dokumentów potwierdzających dokonanie darowizny. Wspierając organizacje charytatywne, możemy czynić dobro i realnie wpływać na dobrostan naszego społeczeństwa.

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, żeby być na bieżąco
ze sztuką pomagania.