Skip to main content

II turnus VI edycji Urtica Dzieciom Camp

Niedawno zakończyliśmy trwający od 8 do 13 lipca drugi turnus rehabilitacyjny Urtica Dzieciom Camp, organizowany w Krakowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Unicorn. To już VI edycja wyjątkowych obozów, które tak samo jak poprzednie, i tym razem zaoferowały rodzinom zmagającym się z chorobą onkologiczną nie tylko nieocenione wsparcie wykwalifikowanej kadry, ale także mnóstwo świetnej zabawy i oderwanie od wyzwań codzienności.

Aktywny wypoczynek w Centrum Psychoonkologii Unicorn

Na pytanie o to, co uczestnikom podobało się podczas pobytu na Campie najbardziej, najczęściej padała prosta odpowiedź: „zawsze jest co robić”. Rzeczywiście, na nudę trudno jest narzekać, bo każdy dzień turnusu od rana do wieczora wypełniony był najróżniejszymi aktywnościami. W programie II turnusu znalazła się między innymi muzykoterapia, na której każdy miał możliwość pograć na instrumentach oraz napisać piosenkę wraz ze swoją drużyną, a także zajęcia z muzyki, dające okazję do wspólnego śpiewu z rodzicami. Każdy dzień rozpoczynał się od energicznej rozgrzewki – w ciągu dnia odbywały się także zajęcia sportowe, na których dzieci grały w berka, zbijaka i piłkę nożną, z kolei dla rodziców przewidziane były zajęcia pilates.

FR 20240708 0150
FR 20240709 0907

Urtica Dzieciom Camp to także okazja do edukacji: podczas turnusu odbyły się zajęcia z przyrodnikiem, podczas których miał miejsce spacer po okolicznym lesie.

„Zajęcia dają mi odetchnienie i relaks. (..) Najbardziej podobały mi się zajęcia pszczelarskie i z dietetykiem.”    – mówi Gabryś, lat 12

Zajęcia dostarczające wiedzy o zasadach zdrowego żywienia były prowadzone osobno dla najmłodszych oraz ich opiekunów, a zostały zakończone wspólnym gotowaniem posiłków. W czwartek miało miejsce zwiedzanie malowniczego Krakowa z przewodnikiem – uczestnicy zobaczyli Wawel, Smoczą Jamę i rynek, przy okazji poznając historię i wyjątkowe legendy związane z miastem.

Wsparcie psychoonkologiczne w Urtica Dzieciom Camp

Obowiązkowym punktem każdego turnusu są zajęcia terapeutyczne, łączące dobrą zabawę z rozmowami o emocjach, relacjach i samopoczuciu. W tym roku, żeby jeszcze bardziej uatrakcyjnić je najmłodszym, na każdym spotkaniu z psychologiem dziecięcym była prowadzona gra terenowa – uczestnicy szukali zaginionego rogu jednorożca i poprzez różne wyzwania i zadania odganiali Chorobostwora. Do dyspozycji rodziców były grupowe zajęcia z psychoonkologiem. Każda osoba mogła także w razie potrzeby skorzystać z indywidualnych spotkań.

Fundacja The Good People w ramach realizowanego projektu konsorcjum z Omenaa Foundation wsparła obóz poprzez sfinansowanie konsultacji z psychologiem dziecięcym i psychoonkologiem.
FR 20240709 0921

Wartościowe relacje

Podczas sześciu dni nieustannego przebywania ze sobą uczestnicy codziennie mieli mnóstwo okazji do integracji, a co za tym idzie – lepszego poznania innych osób znajdujących się w podobnej sytuacji. Rodzice widzą w tym aspekcie obozów niecenioną wartość i wskazują na to, że często ich dzieci, z uwagi na trudne przeżycia walki z chorobą, dojrzewają szybciej i czują się niezrozumiane przez rówieśników, którzy nie zmagają się z podobnymi potrzebami i problemami zdrowotnymi. Z tego powodu dzieci walczące z nowotworem czasem unikają mówienia w szkole o swoich indywidualnych doświadczeniach, jednak Urtica Dzieciom Camp to miejsce, w którym mają przestrzeń na przełamanie swoich barier, otworzenie się i wysłuchanie innych.

FR 20240709 0305

Na obozie przebywają zarówno kilkulatki (uczestniczyć mogą w nim dzieci już od 5. roku życia), jak i młodzież, a jednak zdaje się, że podczas wspólnych zajęć zróżnicowanie wiekowe traci na znaczeniu. Starsi chętnie bawią się i pomagają młodszym. Wspólnie malują, lepią z masy solnej, pieczą muffinki, śpiewają piosenki i w wolnym czasie grają w piłkarzyki.

„Z niektórymi mam wspólne tematy, bo są tu też takie dzieci, które mają po 12-13 lat, a z tymi młodszymi to po prostu fajna zabawa i rysowanie” – mówi Asia, lat 14.

Każdy odnajdzie tu więc kogoś, z kim złapie kontakt.

Urtica Dzieciom Camp to także okazja do nawiązania długotrwałych relacji, które wykraczają poza turnus. Tak było w przypadku Gabrysi i Alicji pochodzących z dwóch różnych końców Polski, które poznały się w zeszłym roku na wyjeździe.

„Okazało się, że mamy wiele ze sobą wspólnego – obydwie nie mamy lekko z relacjami w szkole, bardzo się polubiłyśmy, a jak już skończył się obóz, regularnie dzwoniłyśmy do siebie na godzinę, dwie. (…) Rozważamy, żeby Ala przyjechała do nas w następne wakacje!” – opowiada Gabrysia, lat 12.

Dziewczyny połączyły wspólne zainteresowania – obie lubią malowanie, klocki lego i gry na telefonie.

„Cieszę się, że czasami mogę z Gabrysią pograć i pogadać, bo lubię, jak opowiada jakieś różne śmieszne rzeczy. Tu lubię słyszeć jej prawdziwy głos, bo wiadomo, że przez telefon brzmi inaczej” – dodaje Alicja, lat 13.

FR 20240709 1062

Urtica Dzieciom Camp – jedyne takie wakacje!

Nasz projekt Urtica Dzieciom Camp kolejny raz zaoferował dzieciom onkologicznym wyjątkowe, niepowtarzalne wakacje pełne angażujących zajęć i nowych znajomości, a wszystko to pod okiem specjalistów stawiających na bezpieczeństwo i komfort uczestników. Obozy to pomoc w nawiązaniu kontaktów z osobami dzielącymi te same doświadczenia, okazja do nabrania pewności siebie, wsparcie psychiczne, zabawa i edukacja w jednym. Możliwość ponownego spotkania z koleżankami i kolegami, a także poznania nowych sprawia, że część dzieci już teraz jest pewna, że w przyszłym roku ponownie chcą wziąć udział w Campie – dla niektórych będzie to już któryś wyjazd z rzędu!

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, żeby być na bieżąco
ze sztuką pomagania.