Skip to main content

Gdzie szukać pomocy dla dziecka chorego na raka?

gdzie szukac pomocy dziecko chore na raka

Choroba nowotworowa dziecka to cios, który dotyka w równym stopniu chorego, jak i jego rodziców. Jak w takiej sytuacji sobie radzić? Czy rodzina poddana tak wielkiemu wyzwaniu pozostaje sama ze swoim cierpieniem? Otóż nie. A to dlatego, że w naszym kraju dość dobrze funkcjonuje wsparcie psychoonkologiczne dla dzieci. Jak ono wygląda w praktyce?

Wsparcie dla dzieci i rodziców

Od strony psychologicznej choroba nowotworowa dziecka dzieli się na kilka faz. Celem wsparcia psychoonkologicznego jest pomoc dzieciom, które znajdują się na każdym etapie podjętego leczenia. Nie ukrywajmy, pacjent onkologiczny inaczej przeżywa swoją chorobę w początkowych fazach, inaczej w trakcie określonych działań farmakologicznych, a jeszcze inaczej w terminalnej fazie choroby. Co więcej, pomocy potrzebują również i rodzice, którzy – tak jak dziecko – przeżywają chorobę swojej pociechy w bardzo zróżnicowany i wieloetapowy sposób.

Zakres i tematyka pomocy psychologicznej w leczeniu onkologicznym są uzależnione przede wszystkim od:

  • etapu choroby nowotworowej, w którym znajduje się dziecko,
  • stanu pacjenta,
  • etapów remisji lub nawrotów,
  • metod i efektów leczenia, jakiemu poddawane jest dziecko chore na raka.

Kto w Polsce udziela pomocy psychoonkogolicznej?

Gdzie szukać pomocy dla chorego na raka? Wsparcie psychologiczne dla dzieci cierpiących na choroby onkologiczne jest w Polsce realizowane przez:

  • oddziały szpitalne onkologii, hematologii oraz chirurgii onkologicznej,
  • przychodnie onkologiczne,
  • stowarzyszenia specjalizujące się w udzielaniu pomocy psychoonkologicznej,
  • telefony zaufania prowadzone przez wyspecjalizowane podmioty,
  • fundacje pomagające chorym dzieciom i ich bliskim (np. Fundacja Urtica Dzieciom).

Cenioną formą wsparcia jest również infolinia Onkologiczna Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego, która działa już od 2012 roku. Pod bezpłatnym numerem 800 080 164 pacjenci i ich bliscy mogą uzyskać kompleksową pomoc psychologiczną, a także wsparcie merytoryczne w zakresie m.in. badań diagnostycznych, profilaktyki zachorowań nowotworowych, a także przebiegu leczenia onkologicznego, opieki paliatywnej i ewentualnej rehabilitacji.

Zakres udzielanej pomocy psychoonkologicznej

Pomoc chorym dzieciom i ich bliskim ma często charakter wsparcia psychologicznego. Jej celem nie jest “zapomnienie” o dolegliwościach, ale zmiana w sposobie postrzegania nowotworu jako choroby – i to niestety – cywilizacyjnej. Jest to bardzo ważne zarówno w kontekście profilaktyki, jak i podejmowanego leczenia. Celem podejmowanych działań jest zatem skupienie się na potrzebach osoby chorej, ale tylko w niezbędnym stopniu. Często zdarza się tak, że dziecko chore na raka ma wrażenie, że cała rodzina skupia się wyłącznie na nim. Takie podejście bliskich – choć w pełni zrozumiałe – nie jest dla dziecka żadną formą realnego wsparcia. Wręcz przeciwnie – młody człowiek uważa, że staje się dla rodziców i bliskich rosnącą udręką i ciężarem.

Wsparcie w terminalnej fazie choroby

Najtrudniejszą formą pomocy psychoonkologicznej jest wsparcie, które realizowane jest na rzecz dzieci terminalnie chorych. Paradoksalnie, często bywa tak, że najwięcej pomocy potrzebują tutaj rodzice i bliscy. Świadomość nieuchronnej straty jest dla nich największym wyzwaniem, z którym – prędzej, czy później – będą musieli sobie poradzić. Dziecko chore na raka cierpi, zadaje trudne pytania, a także potrzebuje spędzonego wspólnie czasu i bliskości. W takich sytuacjach naturalne jest, że rodzic nie może blokować emocji, które w nim wzrastają. Dlatego praktycznie każda fundacja dla dzieci z chorobami nowotworowymi organizuje również specjalistyczną pomoc dla rodziców i ich bliskich.

Fundacja Urtica Dzieciom – rzetelne wsparcie psychologiczne i nie tylko

Fundacja Urtica Dzieciom to podmiot, który podejmuje szereg działań poprawiających komfort leczenia dzieci chorych onkologicznie oraz ich bliskich. Działania realizowane przez Fundację można podzielić na kilka obszarów w tym:

  • warsztaty plastyczne organizowane dla dzieci z zacięciem artystycznym,
  • Gale Charytatywne, na których licytowane są dzieła tworzone przez najmłodszych artystów,
  • wsparcie finansowe i rzeczowe świadczone na rzecz dziecięcych oddziałów onkologicznych i hematologicznych,
  • organizowanie specjalnych spotkań terapeutycznych dla dzieci chorych onkologicznie oraz ich rodziców,
  • pomocy merytorycznej w zakresie organizacji czasu dzieciom walczącym z nowotworami.

Jeśli zatem zastanawiają się Państwo, gdzie szukać wsparcia w chorobie onkologicznej, to Fundacja Urtica Dzieciom chętnie wesprze Wasze działania podejmowane dla poprawy komfortu dzieci. A jeśli chcą Państwo pomóc naszemu podmiotowi w dalszym rozwoju, to zachęcamy do przekazania nam 1,5% podatku dla Fundacji. Jesteśmy przekonani, że dzięki wsparciu ze strony często przypadkowych osób i podmiotów zewnętrznych, możemy jeszcze efektywniej prowadzić naszą działalność na rzecz najmłodszych pacjentów onkologicznych.

Zachęcamy do zapoznania się z podejmowanymi przez nas działaniami. Tylko razem możemy sprawić, że choroba nowotworowa nie będzie kojarzyć się dziecku wyłącznie z cierpieniem i szpitalnym łóżkiem.

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, żeby być na bieżąco
ze sztuką pomagania.