Skip to main content

Artykuł „Jak rozmawiać z chorym na raka? Rady psychoonkologa”

FR 20230809 0002

już dostępny na medme.pl 

Diagnoza nowotworu oraz wyzwania związane z procesem leczenia onkologicznego potrafią wywrócić do góry nogami życie nie tylko osoby doświadczającej choroby, ale także całej jej rodziny. Wobec takiej sytuacji, bliscy często zastanawiają się, jak rozmawiać o raku, poruszać trudne tematy, pocieszać, a przy tym otwarcie mówić o własnych potrzebach emocjonalnych. Na wszystkie te nurtujące kwestie odpowiada psycholog Katarzyna Nowak-Ledniowska – artykuł opublikowany na portalu medme.pl powstał we współpracy z naszą Fundacją Urtica Dzieciom.  

Wartość szczerej rozmowy 

Z publikacji psycholog Katarzyny Nowak-Ledniowskiej dowiecie się między innymi tego, jak ważna i wartościowa jest szczera rozmowa, jakie pełni funkcje, co dzięki niej można osiągnąć i dlaczego może przyczynić się do polepszenia samopoczucia chorego. Mając na uwadze, że czasami samo rozpoczęcie rozmowy może sprawić niektórym kłopot, autorka wymienia kilka przykładowych zwrotów, które pomogą się przełamać, zapewnić o swojej obecności i gotowości do niesienia pomocy w razie konieczności. Tekst nakreśla także kilka istotnych rad i zasad, które pozwolą nam przeprowadzić szczerą i empatyczną rozmowę z osobą doświadczającą nowotworu.   

Jak rozmawiać z chorym na raka dzieckiem  

Odrębny segment publikacji poświęcony jest na ważny temat rozmowy z dzieckiem zmagającym się z nowotworem. Najmłodsi pacjenci nie zawsze rozumieją sytuację, w której się znaleźli. To na rodzicach spoczywa ciężar informowania ich o stanie zdrowia i kwestiach związanych z leczeniem – jak jednak robić to w sposób dopasowany do potrzeb i zakresu poznania dziecka? Z artykułu psycholog Katarzyny Nowak-Ledniowskiej dowiecie się, czym należy się kierować w rozmowie z najmłodszymi pacjentami onkologicznymi i jak być dla nich wsparciem w trudnych chwilach.  

Czego warto unikać w rozmowie z osobą doświadczającą chorą na raka 

Z chorobą nowotworową nierozerwalnie wiąże się nieprzewidywalność, różnego rodzaju lęki i obawy, z których często bierze się kryzys psychiczny. Rodzina chorego stoi przed wyzwaniem: musi być dla niego oparciem, wspierać go w trudnych chwilach, zapewnić komfort i otuchę pomimo tego, że sama zmaga się z trudnymi emocjami. Wobec tak trudnej, nowej sytuacji, czasami dobre intencje nie wystarczają i zdarza się powiedzieć coś, co negatywnie wpłynie na chorego i sprawi, że poczuje się niezrozumiany. Psycholog Katarzyna Nowak-Ledniowska radzi, czego unikać w takich rozmowach, które pozorne słowa otuchy mogą okazać się niewystarczające – z artykułu dowiecie się, jakich wyrażeń lepiej jest unikać, a jakie mogą być wyrazem okazania realnego wsparcia.  

Pomoc psychoonkologa w poradzeniu sobie z diagnozą  

Autorka wskazuje na to, że często konsultacje z terapeutą psychoonkologiem mogą okazać się nieocenioną pomocą w zrozumieniu, w jaki sposób rozmawiać i pocieszać. W trudnych sytuacjach warto jest więc prosić o pomoc specjalistów.  

Więcej informacji na wszystkie poruszane tematy dowiecie się z artykułu „Jak rozmawiać z chorymi na raka? Rady psychoonkologa” dostępnym na portalu medme.pl.   

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, żeby być na bieżąco
ze sztuką pomagania.